👤

Ce forta de fracțiune dezvolta motorul unei mașini, daca pe distanța de 40 km ea efectuează lucrul mecanic egal cu 84 Mj ?

Răspuns :

Pai ..   L = F x d     L = 84MJ     d = 40000m

F = L/d = 84MJ/ 40000m = 2100N

Coroana?

L=84 MJ=8,4*10⁷ J

d=40 km=4*10⁴ m

L=F*d=>F=L/d=8,4*10⁷/4*10⁴ =2,1*10³ N=2100 N

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari