👤

Ce cantitate de solutie de clorura de natriu cu concentratia = 20% se descompune pentru a obtine 10 moli de clor ?

Răspuns :

Ecuația reacției:

   x                                         10 moli

2NaCl     ------->    2Na      +     Cl₂

2 moli                                      1 mol

Rezolvare:

[tex]C=20\%\\n_{Cl_2}=10\ moli\\\\n_{NaCl}=x=20\ moli\\M_{NaCl}=A_{Na}+A_{Cl}=23+35.5=58.5\ g/mol\\\\n=\frac{m}{M}\implies m=n*M=20*58.5=1170\ g\ NaCl\ (m_d)\\\\C=\frac{m_d}{m_s}*100\implies ms=\frac{m_d*100}{C}=\frac{1170*100}{20}=5850\ g=5.85\ kg\ sol.\ NaCl[/tex]

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari