👤

Ce cantitate de AgCl se dizolvă într-un litru de apă pură în condiţii normale, cunoscând Ks = 1,7*10-10 ?


Răspuns :

AgCl => Ag(+) + Cl(-)

Ps = Ks = SAg(+) x S(Cl-)

=> S^2 = Ks => S = √Ks = 0,0413 mol/L

S(Ag+) = S(Cl-) = 0,0413 mol/L

A(Ag) = 108 , A(Cl) = 35,5

m(Ag) = 108x0,0413 = 0,446 g Ag

m(Cl) = 135,5x0,0413 = 1,466 g Cl

=> 0,446+1,466 = 1,912 g AgCl

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari