👤

Se obține clorură de vinil din 160 L C2H2 (c.n.) de puritate 70%. Clorura de vinil obtinuta cu un randament de 90% este supusa polimerizarii.
1.scrie ecuatiile reactiilor de obtinere a clorurii de vinil din acetilena si de polimerizare a clorurii de vinil
2.calculeaza masa de clorura de vinil obtinuta
3.Stiind ca in procesul de polimerizare au loc pierderi de 10% calculeaza masa de policlorura de vinil
4. Scrie o utilizare a policlorurii de vinil​


Răspuns :

V.impur = 160 L , p% = 70% , p% = V.px100/V.ip

=> V.p = V.ipxp%/100 = 160x70/100 = 112 L

1.

HC≡CH + HCl ---> H2C=CH-Cl

nH2C=CH-Cl --polimerizare--> -[-H2C-CH(Cl)-]-n

2.

112 L                        Ct

HC≡CH + HCl ---> H2C=CH-Cl

22,4                          62,5

=> Ct = 112x62,5/22,4 = 312,5 g clorura de vinil la 100%.. dar la 90%..?

Cp = Ctxn(eta)/100 = 312,5x90/100 = 281,25 g clorura de vinil

3.

   281,25 g                                      m g

nH2C=CH-Cl --polimerizare--> -[-H2C-CH(Cl)-]-n

     62,5n                                           62,5n

=> m = 281,25 g fara pierderi.... dar practic avem 10% pierderi

=> eta = 90% , Ct = 281,25 g => Ct = 281,25x90/100 = 253,125 g

4.

materie prima in fabricarea maselor plastice                                            

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari