1. Se amestecă 200 g soluție HNO3 de concentrație 63%, cu 400 g de soluție HNO3 de concentrație 31,5%. În soluția finală de HNO3 se găsesc: (Se dă: AH = 1, AO = 16, AN = 14, NA = 6,023•1023)
a. 4 moli HNO3; b. 25 moli apă; c. 12,046 •1023 molecule de HNO3
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!