Răspuns :
din aliaj , cu HCl, reactioneaza numai Zn [ Cu nu poate inlocui hidrogenul]
xg yg 0,014 g
Zn - Cu + 2HCl = ZnCl2 + H2 + Cu
65g 2.36,5 g 2g
se afla molii de hidrogen
173 ml=0,173 l
0,173 litri : 22,4 litri/moli=0,007 moli hidrogen
se afla cantit. de hidrogen
n=m:M [ n=nr.moli ; m=masa subst. ; M=masa molara ]
m=n .M
m=0,007 moli . 2g/moli=0,014 g hidrogen
se afla x
x=65 . 0,014 : 2=0,455 g Zn
se afla catit. de Cu
2 g - 0,455 g= 1,545 g Cu
se afla comp. procentuala a aliajului
2g aliaj--------0,455 g Zn--------1,545 g Cu
100 g aliaj --------x----------------------y
x=100.0,455 : 2 =22,75 % Zn
y=100.1,545 : 2=77,25 % Cu
se afla masa de HCl--->y
y=2 . 36,5 .0,014 : 2=0,511 g HCl [ md pentru sol. ]
ms=md.100: c
ms=0,511 . 100 : 10=5,11 g sol. HCl
[cam putine puncte pentru cat se lucreaza ]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!