Răspuns :
Se calculeaza din formula concentratiei md/ms=c/100 , masa de apa si de acid din solutia initiala: md=90g, m apa = 210 g.
Se scrie ecuatia reactiei:
H2O + P2O5 ⇒ H3PO4
Fie x numarul de moli de apa adaugati.
Se calculeaza md final si ms final in functie de x. Md final va fi masa de acid initiala plus masa de acid format, iar masa solutiei va fi masa initiala plus masa de apa.
mdf= 90 +98x
msf = 300 + 18x
Se egaleaza cu concentratia de 60%, si se rezolva ecuatia de gradul 1.
(90 + 98x)/(300+18x)=60/100 ⇒ x=1.032 moli
m H3PO4 final = 90 + 1.032*98= 191.146g acid final.
Seara buna!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!