👤

Dacă o mașină parcurge in medie 60 km intr_o ora, cat va parcurge ea in aceste condiții în 2 întregi 1 pe 4 ore?







Răspuns :

60 km .....1 ora
x km......2 1/4

2 1/4= (2×4+1)/4= 9/4= 2,25 ore

60 km .....1 ora
x km......2,25 ore

x= (60×2,25)/1
x= 135/1
x= 135 km.
60 km....1 oră

X km....2 1 / 4 ore

2 1 / 4 = ( 2 × 4 + 1 ) / 4

2 1 / 4 = ( 8 + 1 ) / 4

2 1 / 4 = 9 / 4 = 2, 25 ore

______________________________

60 km....1 oră

X km....2, 25 ore

X = ( 60 × 2 , 25 ) : 1

X = 135 : 1

X = 135
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari