👤

o masina care se deplaseaza cu viteza constanta de 45km/h poarcurge o distanta de 180km in ... ore

Răspuns :

45 km.....1 h
180 km....x h

x= (180×1)/45
x= 180/45
x= 4 ore.
45 km/h...............1 oră
180 km/h.............x ore
__________________
x = (180 × 1) ÷ 45
x = 180 ÷ 45
x = 4 ore