👤

Calculeaza cantitatea de substanta a Mg avand masa de 4,8g.Ce cantitate de substanta si ce masa de H se poate obtine prin interactiunea Mg cu H2SO4

Răspuns :

     4,8g                     xg           yg

       Mg + H2SO4=MgSO4 + H2

     24g                     120g        2g

x=4,8 .120 :24=24 g MgSO4

Y=4,8 .2 : 24=0,4 g hidrogen

n=nr. moli

n=m: M= 0,4g : 2g/moli=0,2 moli hidrogen

MMgSO4=24 +32 + 4.16=120-----> 1mol=120g  [ 120g/moli ]

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari