Răspuns :
se afla md sol. de CuSO4
md=c.ms :100
md=20.10 :100=2g CuSO4
2g xg
Cu SO4 + Fe =FeSO4 + Cu
160g 64g
x=64 .2 :160=0,8 g Cu
MCu SO4=64 + 32 + 4.16=160-------> 1mol=160g [160g/moli ]
CuSO₄ +Fe=FeSO₄+Cu
m(CuSO₄)=m.solut*ω%/100%=20*10/100=2 g
γ(CuSO₄)=m/M;M(CuSO₄)=64+32+16*4=160g/mol
γ(CuSO₄)=2/160=0.0125 mol
din reactie data rezulta ca:
γ(CuSO₄)=γ(Cu)=0.0125 mol
m(Cu)=M*γ(Cu)=64*0.0125=0.8 g
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!