👤

la interactiunea calciului cu acidul bromhidric cu cantitatea de substanta 10 mol sa obtinut hidrogen .calculati volumul hidrogenului

Răspuns :

se lucreaza probl. in moli

         10 moli               xmoli  

Ca + 2HBr = CaBr2 +  H2

        2moli                    1mol

x=10 .1 : 2=5moli hidrogen

VH2=5moli . 22,4 litri/moli=112 litri

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari