Răspuns :
Distanta parcursă de biciclist in 3 ore:
15 x 3 =45 km
Camionul va face 45 de km in 45 minute. Iar in 15 minute inca 15 km.
După o oră campionul parcurge
60 km.
După 4 ore biciclistul parcurge
4 x 15 km =60 Km
Diferenta dintre cei doi este de 3 h.
Se întâlnesc la 60km.
La fel se întâmplă după staționarea de jumătate de oră.
Într-o oră camionul va ajunge la destinatie parcurgînd încă 60 km.
Biciclistul va parcurge 15 km in prima ora iar in încă 3 ore va mai parcurge 45 km si va ajunge la destinație.
Distanța totală
60 + 60 =120km
Timp total biciclist
4h + 4h +0.5h= 8.5 h
Timp total camion
1h + 1h +0.5 h = 2.5h
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!