👤


Viteza unui mobil care se deplasează cu 4,2 m/s până la 6,2 m/s in timp de 0,6
Aflați:
Accelerația=
Viteza medie=
Distanța parcursă=
Vreau cât mai repede rezolvată!!
Va rog!


Viteza Unui Mobil Care Se Deplasează Cu 42 Ms Până La 62 Ms In Timp De 06 Aflați Accelerația Viteza Medie Distanța Parcursă Vreau Cât Mai Repede Rezolvată Va R class=

Răspuns :

a=(v-vo)/t=(6,2-4,2)/0,6=2/0,6=3,33 m/s^2

vm=(v+vo)/2=(6,2+4,2)/2=10,4/2=5,2 m/s

d=vo•t+at^2/2=4,2•0,6+1,66•0,36=2,52+0,59=3,11 m

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari