👤

O mașină pleacă la ora 9 din A si merge spre B cu viteza de 90 km pe ora. Unde va ajunge masina dupa 35 de minute. Va rog sa ma ajutați

Răspuns :

35 min=0,5833h

v=d/t⇒d=t*v

d=0,5833h*90km/h=52,5 km

⇒masina se afla la 52,5 km distanta de punctul A

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari