👤

dupa scumpirea cu 10% prețul unui obiect este 220lei.Care a fost prețul inițial?

Răspuns :

100 % .........x

110 % .........220 lei


x = 100 × 220 / 110 = 200 lei

Răspuns : 200 lei


Explicație pas cu pas:

110% (100%+10%) .................   220 lei

100% .......................................      X lei

X = 220 x 100 : 110 = 200 lei a fost pretul initial

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari