Răspuns :
Răspuns
2 ore ;
Explicație pas cu pas:
pietonul s-a deplasat cu 24:6 = 4 km/h ;
calaretul se va deplasa cu 4+8 = 12 km/h ;
incat timp va parcurge calaretul distanta = 24:12 = 2 ore ;
24 ÷ 6 = 4 ( kilometri într-o oră )
4 + 8 = 12 ( viteza acestuia )
24 ÷ 12 = 2 ( ore făcute )
4 + 8 = 12 ( viteza acestuia )
24 ÷ 12 = 2 ( ore făcute )
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!