👤

calculati:a)densitatea in conditii normale de presiune si temp a oxigenului
b)densitatea relativa fata de aer a unui am echimolecular de h2 si cl2


Răspuns :

a) densitatea in conditii normale de presiune si temp a oxigenului:

la 0oC si P = 1 atm.  1 mol din orice gaz ocupa V = 22,4 L

1 mol O2 = 32 g

=> ro = d0 = miu(O2)/Vm = 32/22,4 = 1,43 g/L

b)densitatea relativa fata de aer a unui am echimolecular de h2 si cl2

miu(mediu).amestec = 0,5xmiu(H2) + 0,5xmiu(Cl2)

= 0,5x2+0,5x71 = 36,5 g/mol

ro = d(gaz) = miu(mediu).amestec/miu(aer)

= 36,5/28,9 = 1,263

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari