O ladă cu masa totală m 2.500 kg este urcat uniform la înălțimea deh= 3 m pe un plan înclinat cu lungimea de l=5 m cu ajutorul a două cabluri: unul menținut mereu paralel cu planul înclinat si altul menținut mereu vertical, ca în figură. Tensiunile în cabluri au valori: T1= 16kN, respectiv T2= 5kN. Apoi, după ce este golită, lada este lăsată să alunece liber pe planul înclinat. Să se afle:
a) forța de frecare
b) accelerația cu care coboară lada goală pe planul înclinat
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!