Cât timp trebuie să treacă un curent de 2,5A printr-un rezistor cu R=50ohmi pentru a produce prin efect Joule căldura necesară ridicării temperaturii unui litru de apă de la t1=20°C la t2=80°C.Se dau Capa=4180J/Kg K,densitatea apei=1g/cm cub
Va rog sa ma ajutati!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!