👤

Să se calculeze concentraţia molară a unei soluţii de volum
Vs = 100 mL care conţine dizolvată md = 40 mg NaOH
(Md = 40 g/mol). Multumesc!


Răspuns :

Cm = md/MiuxVs

Vs = 100 mL = 0,1 L

md = 40 mg = 0,04 g

miu = 40 g/mol

=> Cm = 0,04/40x0,1 = 0,01 mol/L