Proprietatea scripeților compuși: F=R/2 Dar R este G deci F=450N/2=225N Formula gravitației G=m x g G=225N, iar g este întotdeauna 10N/kg,iar de aici scoți masa m=G/g=225N : 10N/kg=22,5 kg. Sper că te-am ajutat!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!