👤

O soluție cu masa de 250 g are concentrația de 15% află masa dizolvatului respectiv a dizolvantului

Răspuns :

ms=250g                          c=md.100: ms

c=15%                               md=c.ms :100

md                                    md=15.250 :100=37,5 g

mapa                             ms=md + mapa

                                      mapa=ms - md

                                     mapa=250 - 37,5=212,5 g

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari