👤

dacă 1 kg de prune costă 3 RON O gospodină poate cumpăra 8 kg de prune Câte kilograme de prune poate cumpăra cu aceeași sumă dacă 1 kg de prune costă 4 ron

Răspuns :

1kg prune........3 lei

8kg prune.......24 lei


Acum cu aceeasi suma trebuie sa cumpere niste prune mai scumpe


1kg prune......4 lei

X kg prune....24 lei


Deci poate sa cumpere X=24/4=6 kg de prune d-alea scumpe

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari