Răspuns :
100%.. 75% Au...20% Cu.... 5% Ag
12 g..... a g Au ...... b g Cu .... c g Ag
=> a = 9 g Au , b = 7,2 g Cu , c = 0,6 g Ag
stim ca 1 mol Au cantareste 197 g
1 mol Cu = 64 g .... si .... 1 mol Ag = 108 g
stim ca 1 mol de orice substanta contine 6,022x10^23 atomi
197 g Au .................. 6,022x10^23 atomi Au
9 g Au ................. n = 0,275x10^23 = 2,75x10^22 atomi Au
64 g Cu .................. 6,022x10^23 atomi Cu
7,2 g Cu ................. n = 0,677x10^23 = 6,77x10^22 atomi Cu
108 g Ag.................. 6,022x10^23 atomi Ag
0,6 g Ag ................. n = 0,0335x10^23 = 3,35x10^21 atomi Ag
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!