Răspuns :
0,1moli xmoli
Cu + Cl2 = CuCl2
1mol 1mol
se lucreaza in moli
x=0,1 moli CuCl2
se afla cantit. de CuCl2
n=m: M n=nr. de moli ; m=masa subst. ; M=masa molara
m=n.M
m=0,1 moli . 135g/moli= 13,5 g CuCl2
MCuCl2=64 + 2.35,5=135-----.> 1mol=135g
0,1 moli Xmoli
Cu+Cl2______> CuCl2
1 1
Xmoli=0,1 moliCu Cl2
n=m/M
M=63,5+(35,5*2)=134,5 g
=>m=n*M=0,1*13,45=1,345 g sare
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!