👤

Vaaaa rogggggggggg!!!!

Vaaaa Rogggggggggg class=

Răspuns :

FeCl2              FeO                    FeSO4

FeCl3               Fe2O3              Fe2 ( SO4 ) 3


2.

se afla masa moleculara a ruginei

MFeO( OH)=56+ 2.16 +1=89-----> 1mol=89 g

89g FeO(OH)---------56 g Fe

100g-------------------x

x=100.56 : 89=62,92% Fe


Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari