👤

Un camion parcurge o fracțiune f=20% din drumul sau cu viteza v1=60 km/h și restul drumului cu 80 km/h. Sa se calculeze viteza medie.

Răspuns :

d=d1+d2

t=t1+t2

d1=fd=20%d=20•d/100=d/5

d2=d-d1=d-d/5=4d/5

t1=d1/v1=d/5/v1=d/5v1

t2=d2/v2=4d/5/v2=4d/5v2

vm=d/t=d/(d/5v1+4d/5v2)=1/(v2+4v1)/5v1v2=5v1v2/(v2+4v1)=5•60•80/(80+4•60)=24000/320=75 km/h

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari