👤

Un mobil se deplasează rectiliniu pe jumătate din distanță cu viteza constantă v1 și pe cealaltă jumătate cu viteza constantă v2. Știind că v1 = 9 m/s și că viteza medie de deplasare pe întreaga distanță este vm = 7,2 m/s, atunci v2 este:

Răspuns :

d1+d2=d

d1=d2=d/2

t1+t2=t

t1=d1/v1=d/2/v2=d/2v1

t2=d2/v2=d/2/v2=d/2v2

vm=d/t=d/(t1+t2)=d/(d/2v1+d/2v2)=1/(v2+v1)/2v1v2=2v1v2/(v2+v1)<=>7,2=18v2/(v2+9)<=>7,2v2+64,8=18v2<=>64,8=10,8v2=>v2=6 m/s

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari