👤

Intr-o zi,10 motociclete si 6 automobile au consumat 218 l de benzina, iar in ziua urmatoare 5 motociclete si 6 automobile au consumat 193 l de benzina.
Cati litri a consumat o motocileta si cati litri a consumat un automobil intr-o zi?


Răspuns :

Răspuns

motocicleta = 5 l

automobilul= 28 l

Explicație pas cu pas:

10 m + 6 a = 218

5 m + 6 a = 193 / x 2


10 m + 6 a = 218

10 m + 12a = 386   scadem relatiile

/           6 a = 168

a = 168 : 6

a = 28 l consuma un automobil

inlocuim pe a cu 20 l

10 m + 6 a = 218

10 m + 6 x 28 = 218

10 m + 168=218

10m= 218 - 168

10 m = 50

m = 50 : 10

m = 5 l consuma o motocicleta




Răspuns


Explicație pas cu pas:

Diferenta dintre prima si a doua zi sunt cele 5 motociclete din prima zi

218-193=25

25÷5=5 l de banzina consuma o motocicleta

193-25=168

168÷6=28 l de benzina a consumat un automobil

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari