Răspuns :
mai întâi afli cat costa 1 kg de mere adică 20:5= 4 ron , iar apoi faci 4×8= 32 ron
Salut,
5 kg ... 20 RON
8 kg ... ? RON
1 kg ... ? RON
Rezolvăm:
Cât costă un kg de mere ?
20 ÷ 5 = 4 _ RON
Cât costă 8 kg de mere ?
4 × 8 = 32 _ RON
[tex] Răspuns => 8 \: kg \: de \: mere \: costă \: 32 \: de \: RON. \\ \\ Eckram [/tex]
5 kg ... 20 RON
8 kg ... ? RON
1 kg ... ? RON
Rezolvăm:
Cât costă un kg de mere ?
20 ÷ 5 = 4 _ RON
Cât costă 8 kg de mere ?
4 × 8 = 32 _ RON
[tex] Răspuns => 8 \: kg \: de \: mere \: costă \: 32 \: de \: RON. \\ \\ Eckram [/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!