Răspuns :
180 g CO2
nr.moli
nr. molecule
masa de oxigen
a. n=m: M n=nr. moli m=masa subst. M=masa molara
n=180g : 44g/moli=4,09 moli [ MCO2=12 +2.16=44--->1mol=44g ]
b.
1mol CO2 -------------6,023.10²³molecule
4, 09 moli ----------------------x
x=4,09.6,023 .10²³ molecule=
c.
44g CO2-----------32g O
180g-------------------x
x=180.32 : 44=130,9 g O
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!