Salut !
v1=5m/s
v2=54km/h
E2/E1 =?
( Mai întâi trebuie sa ne asiguram ca cele 2 viteze sunt exprimate in m/s. )
Deci v2=54*1000m/3600s = 15m/s
E = mv^2/2
m-masa
v-viteza
E-energia cinetica
Am scris in poza continuarea pt ca nu se înțelegea raportul daca il scriam pe telefon ...