Răspuns :
1. Scrieti reactiile de disociere pentru urmatoarele substante chimice:
a. Sulfat de magneziu
MgSO4 => 2MgO + 2SO2 + O2
b. Carbonat acid de calciu
CaCO3 => CaO + CO2
c. Hidroxid de sodiu
2NaOH => Na2O + H2O
d. Clorura de aluminiu
2AlCl3(topitura) --electroliza--> 2Al + 3Cl2
e. Sulfit de sodiu
Na2SO3 => Na2O + SO2
f. Clorura de magneziu
MgCl2(topitura)---> Mg + Cl2
g. Carbonat de potasiu
K2CO3 => K2O + CO2
2. Calculati masa de sulfat de sodiu necesara pentru a prepara 50 mL solutie de concentratie 0,4 molar.
Cm = md/miuxVs, miu(Na2SO4) = 142 g/mol
=> md = CmxVsxmiu = 0,4x0,05x142 = 2,84 g Na2SO4
3. Calculati masa de hidroxid de potasiu necesara pentru a prepara 250 mL solutie de concentratie 0,03 molar.
Cm = md/miuxVs, miu(NaOH) = 40 g/mol
=> md = CmxVsxmiu = 0,03x0,25x40 = 0,3 g NaOH
4. Calculati masa de clorura de bariu necesara pentru a prepara 25 mL solutie de concentratie 1,5 molar.
Cm = md/miuxVs, miu(BaCl2) = 208 g/mol
=> md = CmxVsxmiu = 1,5x0,025x208 = 7,8 g BaCl2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!