👤

2.8 g Me reactioneaza total cu o soluție de Hcl de concentratie 20% si se formează 6.35 g clorura. a. Identificați masa de soluție de HCL 20%. b. identificați Me. c. determinați volumul de gaz degajat.

Răspuns :

notam cu M = metalul si m = valenta metalului M

2,8g                    6,35 g

2M + 2mHCl => 2MClm + mH2

2M                   2(M+35,5m)

6,35x2M = 2,8x2(M+35,5m)

=> 2,268M = M + 35,5m

=> 1,268M = 35,5m

punem conditii:

m = 1 => M = 28 exista Si dar nu este metal => NU

m = 2 => M = 56 => M = Fe

=>

2,8 g md                      V L

Fe + 2HCl => FeCl2 + H2

56    2x36,5                 22,4

=> md = 2,8x2x36,5/56 = 3,65 g HCl

stim ca c% = mdx100/ms

=> ms = mdx100/c% = 3,65x100/20 = 18,25 g sol HCl

=> V = 2,8x22,4/56 = 1,12 L H2

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari