URGENT!!!!!!!!!!!!
Ajutor

sol. H2SO4 , Cm = 0,21 mol/L , Vs = 2 dm3 = 2 L
Cm = md/miuxVs => md = CmxmiuxVs
=> md = 0,21x2x98 = 41,16 g H2SO4
c% = mdx100/ms
p = ms/Vs => ms = pxVs
=> c% = mdx100/pxVs
=> 96 = 41,16x100/1,837xVs
=> Vs = 23,34 cm3