👤

Va rog frumos sa îmi explicați acest exercițiu! Scrieti ecuatia reactiei care are loc la electroliza clorurii de sodiu in stare topita.
b. determinati masa de sodiu, exp. in grame care se obtine la electroliza a 234 g clorura de sodiu topita , daca react are un randament de 80 %.


Răspuns :

m,NaCl pur= pxm,i/100g=80x234/100g=187,2g

niu,NaCl= m/M= 187,2/58,5mol=3,2mol

NaCl------> Na⁺+ Cl⁻

catod(-):  Na⁺+e---> Na

anod (+): CL⁻+e---> Cl;    Cl +Cl=> Cl2

2NaCl---> 2Na + Cll2

2mol...........2mol

3,2mol........x= 3,2molNa

m,Na=niuxM=3,2molx23g/mol= .......................calculeaza !!!!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari