👤

Unul dintre pereții verticali ai unui submarin are forma pătrată cu latura l=8m.Submarinul se află în repaus,în apă cu densitatea Pa=1,05g/cm³,la adâncimea h=100m(măsurată față de centrul peretelui vertical).Calculați presiunea hidrostatică și forța de apăsare normală ce se exercită asupra peretelui vertical.

Răspuns :

ρ=1,05 g/cm³=1050 kg/m³

p=ρgh=1050*10*100=1050000 Pa=1,05 MPa

S=l²=8²=64 m²

F=pS=1,05*64=67,2 MN