Răspuns :
a kmoli 2,2 kg
CH3CH2OH + [O] => CH3CH=O + H2O /x3
3 3x44
n kmoli a kmoli
K2Cr2O7 + 4H2SO4 => K2SO4 + Cr2(SO4)3 + 4H2O + 3[O]
1 3
=> n/1 = 2,2/44x3
=> n = 0,01667 kmoli sol. K2Cr2O7 la randamant de 75%
la 100% , avem
0,01667x100/75 = 0,0222 Kmoli = 22,2 moli
Cm = 1/9 = 0,111 M = niu / Vs = n / Vs
=> Vs = n/Cm = 22,2/0,111 = 200 L
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!