Răspuns :
CH2=CH2+6O---> 2CO2+2H2O ori a moli
CH2-CH-CH3+5O--> CO2+H2O+CH3COOH ori b moli
a/b=2/1---> a= 2b
total moli Co2= 2a+b=4b+b=5b
dar niu,CO2==V/Vm= 112/22,4mol= 5mol----> 5b=5--> b=1mol, a= 2mol
total moli hidrocarburi: 3mol
V=niuxVm= 3x22,4 l=......................caluleaza !!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!