Răspuns :
a) masa de azot care se afla in 41,4 grame dioxid de azot
NO2 , miu = 46 g/mol
la 46 g NO2 .................... 14 g N
la 41,4 g NO2 ................... a = 12,6 g N
b)masa de azot care se afla in 179,2 litri aer (concentratia azotului in aer este 78%) exprimat in procent de volum
100% aer .......................... 78% N
179,2 L aer ........................... b = 139,776 L N2
niu = m/miu = V/Vm
=> m = miuxV/Vm = 28x139,776/22,4 = 174,72 g N2
c) ....................... nu inteleg .... 5 milioane .... de ce anume ...????
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!