👤

Calculează cantitatea de fontă cu 4% carbon care se obține din 5 tone Fe2O3 de puritate 80%

Răspuns :

puritatea = p% = 80%

p% = m.px100/mip=> mp = mipxp%/100

= 5x80/100 = 4 t Fe2O3 pur = 4000 kg

4000 kg              a kg

Fe2O3 + 3H2 => 2Fe + 3H2O

160                       2x56

=> a = 4000x2x56/160 = 2800 kg Fe

fonta este un aliaj maleabil si ductibil intre Fe si C (cu peste 2,5% C)

=> 100% fonta - 4% C = 96% Fe

=> la 100% fonta ............... 96% Fe

       b kg fonta ............... 2800 kg Fe

=> 2916,67 kg fonta

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari