👤

Determinati volumul de oxigen, masurat in conditii normale, care se obtine din 24,5 grame de clorat de potasiu (KClO3), randamentul reactiei de descompunere fiind de 80%.

2KClO3 —> 2KCl + 3O2


Răspuns :

-calculez moli KClO3  ,stiind M= 122,5 g/mol

niu=m/M= 0,2mol

-din ecuatia chimica si  volumul molar, Vm= 22,4 l/mol,rezulta

2mol KClO3.......3X22,4 LO2

0,2mol...............V= 6,72 L O2