Răspuns :
Răspuns
1000 lei
Explicație pas cu pas:
s -(s*0,26 + 440) = 0,3 *s
s - 0,26s - 0,3s = 440
s - 0.56s = 440
0,44s = 440
s = 440 : 0,44 = 1000 lei a fost suma initiala.
Persoana a cheltuit 26%S+440 ceea ce reprezinta 100%S-30%S=70%S
26%S+440=70%S<=>44%S=440<=>44S/100=440 |:44=>S/100=10=>S=1000 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!