👤

Doi motociclisti la distanta de 3 km si jumatate intre ei merg unul dpre altul cu vitezele 15 m/s si 20 m/s.
1. Dupa cat timp se intalnesc?
2. Ce distanta merge fiecare pana la intalnire?


Răspuns :

d=3,5 km=3500 m

x₁=v₁t

x₂+d=v₂t=>x₂=v₂t-d

x₁=x₂=>v₁t=v₂t-d<=>t(v₁-v₂)=-d=>t=-d/(v₁-v₂)=-3500/(-5)=700 s=11,66 min

x₁=v₁t=15*700=10500=10,5 km

d+x₂=v₂t=>x₂'=14000 m=14 km

In total x₂=x₂'+d=14+3,5=17,5 km

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari