nu ma pricep de loc cu fizica

m=300 g=0,3 kg
Gn=mgcosα=0,3*10*cos30°=3*√3/2=3*1,73/2=2,59 N
Gt=mgsinα=0,3*10*sin30°=3/2=1,5 N
F+N+G+Ff=0(vectorial)
Scalar:Ox:F-Gt-Ff=0
Oy:N-Gn=0=>N=Gn
Ff=μN=μGn=0,65*2,59=1,68 N
F=Gt+Ff=1,5+1,68=3,18 N