miu azot (N2) = 28 g/mol
miu carbon = 12 g/mol
1 mol de orice substanta cuprinde 6,0225xla23 particule in cazul nostr atomi
astfel ca:
niu = nr moli = masa/miu = 28/28 = 1 mol N2
=> ca cei 28 g azot contin 6,0225x10la23 atomi N
Daca 12 g C ..................... 6,0225x10la23 atomi
la m g .................................. 6,0225x10la23 atomi (cei de la azot)
=> m = 12 g C