Răspuns :
Răspuns:
buna! deci,prima oara, pentru a rezolva problema,scriem datele:
Explicație pas cu pas:
m dizolvat=25 g NaCl
m solvent= 225 g H2O
_______________
concentrația soluției
____________/___
prima oara calculam masa soluției:
m soluție = m dizolvat + m solvent
m soluție= 25+225
m soluție=250 g soluție
aplicam
formula concentrației:
c% = m dizolvat
_________ • 100
m soluție
c%= 25
___ • 100
250
c% = 2500
_____
250
c% = 10 % NaCl
răspuns: 10 %
sper că te-am ajutat!!! succes ✨:)
Răspuns:
c = 10%
Explicație pas cu pas:
md = 25 g
ms = md + m,apa
m.s. = 25 + 225 = 250 g
c = md x 100 / ms
c = 25 x 100 / 250 = 2500/250 = 10%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!