Răspuns :
Răspuns:
[tex]\boldsymbol{ \red{12 \ RON }}[/tex]
Metoda comparației
◉ Transcriem datele problemei:
3 caiete ... 4 pixuri ... 72 RON
6 caiete ... 4 pixuri ... 96 RON
◉ Comparând mărimile date, observăm că numărul pixurilor se păstrează în ambele situații, deci acesta va fi elementul de comparație. Scădem:
6-3=3 caiete ... \\ ... 96-72=24 RON
24 : 3 = 8 RON (un caiet)
◉ Continuăm prin înlocuirea valorii obținute:
3×8=24 RON ... 4 pixuri ... 72 RON
4 pixuri = 72 - 24 = 48 RON
48 : 4 = 12 RON (un pix)
Verificare: 6 × 8 + 4 × 12 = 48 + 48 = 96 RON (corect!)
Răspuns: 1 pix costă 12 RON
✍ Reținem:
Metoda comparației
Pași de rezolvare:
- Citim, cu atenție, enunțul problemei.
- Identificăm și scriem pe două linii datele problemei.
- Vom aduce una dintre mărimi la aceeași valoare, pentru a avea de aflat o singură mărime.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!