12. Bunicul a vândut la piață 30 kg mere şi 20 kg pere, încasând suma
de 270 lei. Cât costă 1 kg de mere și cât costă 1 kg de pere, dacă 1 kg
de pere costă cât 3 kg de mere?
Cu desen de exemplu:
2kg pere.....3kg mere......123lei
4kg pere.....2kg mere.....234lei
(E DOAR EXEMPLU!)
